Menu

Jak rozpoznać narkomanie?

Maj 2, 2018 - Narkotyki

U osób uzależnionych często pojawiają się zmiany zachowania. Nagle zupełnie zmieniają swoje nawyki, porzucają dotychczasowe zainteresowania. Narkomania objawia się także wahaniami nastroju i aktywności – od nadmiernego pobudzenia i nadmiaru energii aż do apatii, zobojętnienia, niechęci do wszelkiej aktywności.Osoba, która do tej pory była nam bliska, staje się zamknpobrane (4)ięta w sobie, żyjąca we własnym świecie.

Oprócz tego, zwłaszcza u młodych ludzi, którzy mają problem z narkotykami, można zauważyć odsuwanie się od dawnych przyjaciół. Narkomania cechuje się także napadami agresji i złości, które po chwili ustępują. Poza tym narkomana częściej można złapać na kłamstwach, oszustwach.

Te wszystkie symptomy są na tyle niecharakterystyczne, że mogą świadczyć o tym, że kogoś dotknęła narkomania, ale nie muszą. Takie objawy mogą także sugerować depresję. Zmiany zachowania nie zawsze łatwo zauważyć.

Zmiany w wyglądzie:

Działanie narkotyków na organizm jest ogólnoustrojowe, co sprawia, że pojawiają się objawy ogólne takie, jak osłabienie czy omdlenia. Występują nudności, wymioty, zmiana rytmu wypróżnień.

Narkomania wpływa niekorzystnie na układ odpornościowy, co sprawia, że osoba częściej zapada na infekcje. Narkomania to także skoki ciśnienia i temperatury. Ponadto narkomania może pogorszyć stan uzębienia. Zdarzają się też bóle różnych części ciała. Narkomania powoduje również utratę apetytu i zaburzenia natury psychicznej. Zaburzenia świadomości, nadmierna senność, apatia – to jedne z najczęstszych objawów przewlekłego uzależnienia. Narkomania może też powodować omamy i halucynacje – osoba chora widzi ludzi i rzeczy, które nie istnieją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *