Menu

Uzależnienie od dopalaczy

Maj 2, 2018 - Dopalacze

Dopalacze stały się nowym zagrożeniem prowadzącym do uzależnienia. Są one dopuszczone do sprzedaży, ponieważ nie trafiły na listę stworzoną na potrzeby „ustawy przeciwdziałania narkomanii”. W praktyce oznacza to większą dostępność tego dopalacze-uzależnienie-od-dopalaczy-dopalacze-jak-rozpoznać-ośrodek-wsparcie-3typu substancji, co zwiększa prawdopodobieństwo uzależnienia.

Substancje psychoaktywne zawarte w dopalaczach wywołują uzależnienie psychiczne i fizyczne. Ich odstawienie często wiąże się z pojawieniem się objawów zespołu abstynencyjnego, dlatego silne uzależnienie powinno być leczone pod kierunkiem doświadczonego specjalisty.

Leczenie uzależnienia od dopalaczy

Dopalacze są szczególnie niebezpieczne, ponieważ często zawierają nie tylko substancje psychoaktywne, które zostały już dokładnie poznane i opisane, ale i szereg nieznanych związków mogących w różnych sposób wpływać na organizm ludzki.

Do tej grupy używek zaliczane są zarówno substancje pochodzenia roślinnego (najczęściej pochodzące z muchomora plamistego lub czerwonego, szałwii wieszczej oraz kratomu), jak i syntetyki do złudzenia przypominające działanie marihuany, haszyszu, kokainy i innych narkotyków.

Leczenie uzależnienia od dopalaczy wymaga diagnozy problemu – należy ustalić rodzaj substancji, która spowodowała uzależnienie. Często nie jest to proste, ponieważ wielu uzależnionych sięga po różne związki chemiczne lub naturalne. Wykrycie konkretnej substancji wymaga szeregu specjalistycznych badań.

Kolejnym krokiem jest rozpoznanie stopnia zaawansowania problemu. Zatrucie organizmu substancjami zawartymi w tego typu używkach może wymagać odtruwania na oddziale toksykologicznym. Czasami wystarcza odpowiednio ułożony program terapeutyczny.

Sposoby leczenia uzależnienia od dopalaczy

Metoda leczenia uzależnienia od dopalaczy musi być dostosowana do przyjmowanej substancji, czasu sięgania po dopalacze, kondycji fizycznej i psychicznej uzależnionego. W przypadku silnego uzależnienia mogą pojawić się zaburzenia psychiczne:

Przy takich objawach terapię należy połączyć z detoksem i leczeniem farmaceutycznym.

Leczenie ambulatoryjne sprawdza się przy lżejszych formach uzależnienia. Jest ono wykorzystywane również jako terapia wspierająca i uzupełniająca po stacjonarnym turnusie w ośrodku terapeutycznym.

W Polsce nie istnieją programy stworzone z myślą o leczeniu uzależnienia od dopalaczy. Najczęściej wykorzystuje się techniki motywacyjne i terapie opracowane z myślą o leczeniu narkomanii i alkoholizmu. Jest to:

Terapia uzależnień i leczenie farmakologiczne

W terapii uzależnienia od dopalaczy wykorzystuje się indywidualne spotkania ze specjalistą oraz zadania i ćwiczenia wykonywane w grupach. Podstawą leczenia jest zmotywowanie Pacjenta do zmian poprzez uświadomienie mu zagrożenia dla stanu fizycznego i psychicznego, które niosą dopalacze. Osoby uzależnione dowiadują się o podłożu uzależnienia, poznają specyfikę i działanie konkretnych substancji psychoaktywnych zawartych w przyjmowanych przez nich dopalaczach. Następnie, uczą się łagodzić objawy zespołu abstynencyjnego oraz poznają sprawdzone sposoby pokonywania głodu substancji.

Na tym etapie zawsze zapewnione jest wsparcie psychologiczne. Często terapię uzależnień łączy się z psychoterapią. Uzależnieni poznają mechanizmy rządzące ich zachowaniem, dowiadują się, dlaczego sięgają po sztuczne substancje. Kolejnym krokiem jest nauka radzenia sobie z codziennymi problemami bez sięgania po „pomoc” w postaci dopalaczy.

Często leczeniu towarzyszy podawanie środków farmakologicznych. Zadaniem leków jest przede wszystkim łagodzenie stanów towarzyszących odstawieniu substancji psychoaktywnej, niwelowanie głodu, który pojawia się po zrezygnowaniu z substancji, od której organizm był uzależniony.

Podejście strukturalne – model Minnesota

W leczeniu uzależnienia od substancji zawartych w dopalaczach syntetycznych i naturalnych sprawdzają się założenia amerykańskiego modelu Minnesota (podejście strukturalne). Osobom sięgającym po dopalacze terapeuta uzmysławia wpływ nałogu na ich codzienne zachowania (kontakty z bliskimi oraz kontakty zawodowe czy szkolne).

Wpływ społeczności terapeutycznej

Podczas wychodzenia z nałogu sprawdza się także model społeczności terapeutycznej. Pacjenci koncentrują się na kontaktach z osobami mającymi podobny problem do nich, wspólnie wypracowują i wdrażają nowe, zdrowe nawyki. Mogą skupiać się na pracy i nauce, szukają sposobów, które pozwolą im przestać odczuwać chęć sięgania po dopalacze. Z czasem, dochodzą do wniosku, że sztuczne substancje nie są im potrzebne, aby osiągać zadowolenie z życia.

Taki model pozwala ograniczyć chęć powrotu do nałogu do minimum. Po zakończeniu terapii uzależnieni często spotykają się w dotychczasowych grupach, dzielą swoimi doświadczeniami, opowiadają, jak zmieniło się ich życie po odstawieniu dopalaczy.

Odtrucie po dopalaczach

Uzależnienie od dopalaczy sprawia, że organizm zaczyna domagać się coraz większych dawek przyjmowanych substancji. Osoba uzależniona szybko przestaje odczuwać objawy, który dopalacze wywoływały wcześniej (np. zwiększoną energię, euforię, rozluźnienie, poprawę humoru, zwiększenie odwagi). To może doprowadzić do przedawkowania i zatrucia substancją psychoaktywną.

Zatruciu dopalaczami najczęściej towarzyszą takie czynniki jak:

W skrajnych przypadkach może ono doprowadzić do przegrzania tkanek, zawału, śpiączki oraz śmierci.

Zatrucie dopalaczami wymaga błyskawicznego odtruwania (detoksykacji). Detoks pozwala na uzupełnienie poziomu płynów i elektrolitów. Choremu podaje się kroplówki. Ważne jest, aby uzupełnić braki witamin z grupy B oraz soli mineralnych, ponieważ tylko w ten sposób można złagodzić objawy zespołu abstynencyjnego. Zabiegi te wspomagają proces usuwania z organizmu toksyn i powoli przywracają równowagę na poziomie metabolicznym.

Warto pamiętać, że detoks pozwala przerwać ciąg. Detoksykacja nie jest jednak metodą, która wyleczy uzależnienie, ale formą przygotowania organizmu do dalszej terapii.

Jakie są cele terapii?

Celem terapii jest pokonanie nałogu i całkowita abstynencja. Osoby uzależnione od dopalaczy podczas terapii uczą się nowych, zdrowych nawyków, które pozwalają im funkcjonować bez sięgania po sztuczne substancje. Programy terapeutyczne pozwalają poznać i wdrożyć sposoby pozwalające na radzenie sobie z negatywnymi emocjami oraz pokusami, które mogą pojawić się w późniejszym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *