Menu

Papierosy

Kwiecień 30, 2018 - Papierosy

Papieros to wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu.680b11cf170ac8e132b64d7bbf925575

W wielu krajach uprzemysłowionych podniesiono podatki od wyrobów tytoniowych, rozpoczęto kampanie antynikotynowe i wprowadzono przepisy zakazujące palenia w miejscach publicznych.

Dlaczego papierosy mogą być aż tak bardzo niebezpieczne? Podczas palenia papierosa zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi  i wywiera swoje działanie na organizm palacza. Oprócz nikotyny dym papierosowy zawiera tysiące innych szkodliwych, rakotwórczych substancji chemicznych.

W skład dymu papierosowego wchodzi kilka tysięcy związków chemicznych, które zagrażają zdrowiu, np.:

Skutki palenia:

Czas działania nikotyny po przeniknięciu do OUN (ośrodkowego układu nerwowego) utrzymuje się około 30 minut,

Bierni palacze:

Są oni narażeni na działanie tlenku węgla. Cierpią na bóle głowy, zapalenie spojówek, błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej oraz obarczeni są większym ryzykiem rozwoju chorób nowotworowych.

Pierwszy papieros

Po wypaleniu pierwszego papierosa mogą przez krótki czas utrzymywać się pewne nieprzyjemne doznania, np. ból głowy, nudności, wymioty, luźny stolec, podrażnienie gardła i krtani, przyspieszenie akcji serca i oddychania, pocenie się, osłabienie widzenia

 Zagrożenia nałogowych palaczy

Jeśli chcesz rzucić palenie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *